receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
www.csvv.cz




Tisková konference

V České republice jsou dvě aktivní vegetariánské společnosti a několik spolků na ochranu zvířat. Po celý rok tyto neziskové organizace prosazují pozitivní vlivy vegetariánství a usilují o zlepšení podmínek nejen hospodářských zvířat v ČR. Každým rokem na začátku října je o aktivity těchto společností větší zájem ze strany médií. Důvodem je pravděpodobně to, že na toto období připadají následující významné dny:

 1. říjen - Světový den vegetariánů,
 2. říjen - Světový den hospodářských zvířat a Gandhiho narozeniny,
 4. říjen - Světový den zvířat a Svátek svatého Františka z Assisi,
15. říjen - Světový den výživy.

V tyto dny se uskutečňují i významné akce na podporu vegetariánství a ochrany zvířat. Z těch letošních se zdá být nejvýznamnější tisková konference k příležitosti Světového dne vegetariánství, která se uskuteční 1. října 2009 v Praze. Abychom Vás mohli o této akci blíže informovat, položili jsme jednomu z organizátorů této akce několik otázek. Osloveným je pan Jaroslav Škvařil, místopředseda ČSVV.


Vegetarian.cz: Pozvali jste většinu českých medií, za koho jste je oslovili?

Jaroslav Škvařil: Především jménem členů České společnosti pro výživu a vegetariánství a předpokládám, že i jménem občanů ČR, kteří jsou vegetariány. Dle výsledků výzkumu Consumer/standart 1999, provedeného agenturou Stemmark, a.s. je v ČR 2 % vegetariánů a 17 % populace, která se "vyhýbá masu pokud to jde".

Redakční poznámka: Pro doplnění uvádíme ještě průzkum z roku 2007, který provedla společnost Stemmark, a.s. : Kritéria výběru potravin, na zadání internetového magazínu Vegetarian.cz.

Vegetarian.cz:To jsou skoro dva miliony občanů ČR. Co byste jim chtěli prostřednictvím medií vzkázat?

Jaroslav Škvařil: především to, aby již nepochybovali o správnosti svého rozhodnutí nejíst maso. Vědecký výzkum opakovaně potvrdil a především ústy Americké dietetické asociace (ADA) bylo opakovaně (1985, 1995, 2003, 2009) potvrzeno, že správně rozvržená vegetariánská strava je zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i léčbě různých onemocnění. Vegetariáni ve srovnání s nevegetariány mají nižší nejen index tělesné hmoty (body mass index, BMI) a mortalitu na ischemickou chorobu srdeční, ale i krevní tlak a výskyt hypertenze, cukrovky II. typu, nádorů prostaty a střev.

Vegetariánská strava také může uspokojit nároky vrcholových sportovců. Výživová doporučení pro vegetariánské sportovce by měla být tvořena se zřetelem k vegetariánství i ke cvičení. Tento názor byl v ČR potvrzen již v roce 1993 ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem školství zavedením lakto-ovo-vegetariánského spotřebního koše do školního stravování. V roce 2004 se obdobně jako (ADA) k vegetariánství vyjádřila Česká pediatrická společnost a Společnost pro výživu.

Vegetarian.cz: Ale proč si čtenáři stěžují na nepochopení svých příbuzných a mnohdy i lékařů?

Jaroslav Škvařil: Domnívám se, že se jedná o soubor omylů, které se prolínají a vzájemně doplňují a jejich reprezentantovi splývají jako jedna pravda. Abychom toto klubko rozmotali, tak si tyto omyly rozdělíme do několika oblastí.

První je omyl historický

Po roce 1968 byla snaha přesvědčit lid o jeho vysoké životní úrovni. Měřili jsme ji doslova počtem snědených prasat. Média hodnotila soutěž s USA, které měli spotřebu masa 120 kg na obyvatele a rok a ČSSR dosahovalo 100 kg. Tato dvacet let do myslí občanů pumpovaná zcela mylná představa o kvalitě života, bohužel, v mnohých přetrvává do dnes.

Druhý je omyl statistický

Mnohý lékař podlehne mylné představě, že když se k němu přišlo léčit za rok např. pět vegetariánů, že se jedná o všechny vegetariány v jeho rajonu a tudíž, že všichni onemocněli. Musel by však jako žákyně brněnské základní waldorfské školy nejdříve zjistit, jaké procento vegetariánu je ve společnosti a pak posoudit zda jsou více či méně nemocnější než jejich konvenčně se stravující spoluobčané. Tato žákyně po oslovení 80 nemocnic v ČR zjistila, že je vegetariánů v nemocnicích 30x méně, něž by jich tam mělo být, kdyby byli stejně nemocní jako jejich konvenčně se stravující spoluobčané.

Třetí omyl je v chápání pojmu vegetariánství

Vegetariánství se rovná vyloučení masa a produktů ze zabitých zvířat z lidské výživy z etických, filozofických, ekologických i jiných důvodů. Vegetarián se stravuje tak, aby kvůli jeho nasycení nemuseli být týráni a zabíjeni živí tvorové a aby nemuseli ostatní lidé trpět hladem a dále tak aby svým způsobem stravování co nejméně zatěžoval a hlavně nepoškozoval životní prostředí.
Proto nelze považovat za vegetariánky dívky postižené mentální anorexií či bulimií. Jedná se o nejčastější případ onemocnění nějak související s rostlinnou stravou, které je často zcela mylně přičteno na vrub vegetariánství.

Čtvrtý omyl je pedagogický

Zástupci odborné veřejnosti zpravidla vyjmenují přednosti vegetariánství a současně s nimi možná rizika. Neuvedou však zcela zásadní upřesnění, že přednosti platí, když je vegetariánská strava správně poskládaná a rizika v případě, že je poskládaná nesprávně. V laikovi pak tato chyba vyvolá dojem, že vegetariánství má sice nějaké výhody, ale současně s nimi i rizika. Tento mylný závěr jej pak vede k představě, že konvenční strava je bezpečná a zcela přehlédne skutečnost, že mimo jiné i díky konvenční stravě z deseti lidí jich pět předčasně zemře na srdečně cévní choroby a skoro tři na rakovinu.

Vegetarian.cz: Máte pro naše čtenáře nějakou radu, jak tyto omyly vysvětlit či napravit?

Jaroslav Škvařil: Za zcela zásadní pro vyjasnění výše uvedených omylů považuji udělat si jasno v tom, co je to zdravá výživa.

Pro tento účel ČSVV vydalo Výživová doporučení, která mimo jiné vymezují pojem strava podporující zdraví. Stručně by se dalo říct, že se jedná o doporučení, která odpovídají Hippokratovu výroku: "Nechť tvá strava je tvým lékem, a ne tvůj lék tvojí stravou." Takže, za první nástroj považuji tato výživová doporučení a jako druhý nástroj jsme připravili Školení reprezentantů vegetariánství, jehož cílem je vybavit posluchače informacemi tak, aby mohli vždy úspěšně vysvětlit význam vegetariánství, jak pro vlastní osobu, tak pro celou společnost.

Vegetarian.cz: Děkujeme za rozhovor


Poznámka redakce: Organizátoři oslovili významné informační zdroje a politické strany. Jaká bude reakce? Tiskové konference, vegetariánské dny a podobné aktivity se pravidelně opakují. Jejich dopad na společnost možná není takový, jaký bychom si přáli.

Bude tato akce něčím výjimečná? Jak je na tom ČR ve stanovení doporučených dávek živin? Jsou některé země EU v jejich stanovení blíže vegetariánskému než současnému konvenčnímu způsobu stravování? Sleduje internetový magazín Vegetarian.cz.